Poznajcie Ikigai - japońską sztukę szczęścia

W Ogami, w Japonii, żyje najwięcej osób osiągających naprawdę sędziwy wiek. Szczęśliwi i wciąż aktywni stulatkowie nie są tam niczym zaskakującym. W czym tkwi ich sekret?

 

Ikigai nie ma swojego odnośnika językowego w naszej kulturze. Można by jednak wyjaśnić to jako szeroko pojętą pasję, wewnętrzny ogień napędzający nas do działania i wypełniający radością. To coś, co sprawia nam radość i czego za żadne skarby świata nie chcielibyśmy przestać robić. To dzięki temu wstajemy codziennie rano pełni zaciekawienia i energii, radośnie witając nowy dzień. To ikigai podtrzymuje naszą chęć do życia i uzasadnia nasz pobyt na Ziemi. Jak je odnaleźć? Należy zapoznać się z samym sobą. Zajrzeć do swojego wnętrza, bez przejmowania się opinią i oczekiwaniami społecznymi oraz najnowszymi trendami. Sprawdzić w czym jesteśmy naprawdę dobrzy, co jednocześnie daje nam satysfakcję, radość i pomoże / przyda się też innym. Japońscy staruszkowie nie uznają emerytury, chcą też być aktywnymi członkami społeczeństwa. Szukają możliwości wniesienia czegoś od siebie, bycia użytecznym dla innych bez względu na wiek.

 

To wiążę się również z kolejnym aspektem szczęścia - dla Japończyków z Ogami są to relacje międzyludzkie. To one poprawiają nam nastrój, podtrzymują na duchu i w efekcie wydłużają nam życie. Pomagają nam też czuć się potrzebnymi i użytecznymim na Ziemi. Otaczaj się przyjaciółmi, szanuj ludzi i nawiązuj pozytywne relacje z ludźmi o podobnych wartościach lub zupełnie przeciwnych, ale wzbogacających dzięki temu twoje życie różnorodnością.

 

Nie można też pominąć zdrowej diety Japończyków. Ich główna zasada to zaprzestawanie posiłku już w momencie uczucia najedzenia się w około 80%. Przejadanie się odbiera nam energię, powoduje otyłość, grozi chorobami. Lepiej powiedzieć sobie szybciej dość. Na ich talerzach znajdziemy też dużo świeżych warzyw oraz ryb. Zamiast sztucznego cukru jedzą świeże owoce. Po cukier sięgają tylko z własnych upraw trzcinowych. Sama dieta jednak nie wystarczy. Zalecana jest również codziennie lekka gimnastyka. Najlepiej w grupie!

 

Co jeszcze? Praktykuj wdzięczność, zamiast skupiać się na brakach. Każdego dnia bądź wdzięczny za to co już masz w swoim życiu. Pilnuj swojego umysłu, aby zasiewał pozytywne myśli i wizje. Odrzuć krytykę i negatywne scenariusze, czy minione rany z przeszłości.Żyj powoli. Pośpiech jest czymś obcym dla Japończyków z Ogami. Żyj chwilą bieżącą i uśmiechaj się częściej. Pamiętaj o przebywaniu na łonie natury, tym bardziej jeśli żyjesz w mieście. Te naprawdę proste i niewymagające dużego wysiłku porady mogą zapewnić ci długie i szczęśliwe życie.

 

Zainteresowanych odsyłamy do książki Ikigai - japoński sekret długiego i szczęśliwego życia, autorstwa Francesca Miralles Contijoch i Hectora Garcia Piugcerver.