Jak zostać zimą SuperHirołem dla dzikich zwierząt?

Sroga zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Są one osłabione, wychłodzone, z trudnością zdobywają pożywienie. Często też mają utrudnienie w poruszaniu się po zaśnieżonym terenie. Do obowiązków leśników i myśliwych należy pomoc dzikim zwierzętom w przetrwaniu. Jednak każdy z nas może zostać SuperHirołem dla dzikiej zwierzyny!

 

# Karmniki dla ptaków

Karmniki możesz przygotować samodzielnie lub zakupić. Zawieś je na podwórku lub w miejscu, gdzie chodzisz na spacery. Koniecznie w taki sposób, by nie były łatwo dostępne dla drapieżników. Pamiętaj o regularnym zaopatrywaniu ich w jedzenie. Ptaki przyzwyczajają się i jest to bardzo ważne. Co serwować? Suszone owoce, nasiona zbóż, kasze, słoninę bez soli. Regularnie też sprzątajmy karmnik, by uniknąć pleśni.

 

# Leśni przyjaciele

Leśne zwierzęta potrzebują przede wszystkim spokoju zimą. Nie wypuszczajmy naszych psów poza teren podwórka. Świetną pomocą dla nich będzie również odśnieżenie kawałka ziemi i dostęp do trawy. Przyda się też zapewnić im wodę, przy bardzo niskich temperaturach. Są specjalne, podgrzewane poidła.  Warto też zostawiać pożywienie w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, w lesie lub w Nadleśnictwach. Wskazana jest sucha karma, warzywa, owoce, obierki, ziarna zbóż i kukurydzy, a nawet czerstwe pieczywo. Można zorganizować specjalną zbiórkę żywności w lokalnej grupie społecznej.

# Miejskie zwierzęta

Miejskim zwierzętom też przyda się pomoc. Możemy dokarmiać dzikie kotki, o czym pisaliśmy już wcześniej. Regularnie rozsypywać karmę dla ptaków. Dokarmiać kaczki i łabędzie. Pamiętajmy, jednak aby nie dawać im chleba. Lepsze będą ziarna zbóż. Bądźmy też uważni na wszelkie zgubione zwierzęta domowe. Warto zwrócić uwagę, czy błakący się po ulicy pies lub kot nie zgubił drogę do domu. Podczas srogich mrozów taka wycieczka poza dom może skończyć się dla nich tragicznie.

 

Dokarmianie kończymy wraz z wczesną wiosną, w momencie roztopów.