Jak zimą pomagać dzikim kotom?

Jesteś miłośnikiem kotów, ale nie możesz posiadać żadnego w domu? Widzisz dużo błąkających się kocich poszukiwaczy przygód na Twoim osiedlu? Zima przyszła sroga, chciałbyś jakoś pomóc, ale nie wiesz od czego zacząć? Spokojnie, dzięki temu artykule dowiesz się jak pomagać mruczkom w zimę.

Zima to bardzo trudny okres dla wolnożyjących kotów. Nie mają na co polować, wolno dostępna woda jest zamarznięta, a śniegu często brakuje. Nie ma też na co polować i trzeba czekać aż do wiosny na takie rarytasy. Na szczęście polskie prawo obejmuje je ochroną i zabrania znęcania się nad nimi lub wypędzania ich. Naszym obowiązkiem jest udostępnić im swobodne wejścia do piwnic i bezpiecznych zakamarków. To może uratować im życie. Co jeszcze można zrobić? Pomagać kotkom.

 

# Dokarmianie

Jeśli chcesz dawać jedzenie kotom, musisz być konsekwentny i robić to regularnie. Kot raz przyzwyczajony do karmienia, uzależnia się od twojej pomocy. Będzie przychodził o regularnych porach i wyczekiwał twojego wsparcia. Być może istnieje już jakaś grupa osób w Twojej okolicy zajmująca się zimą kotami? Znajdź ją i dołącz do nich. Jeśli nie, poinformuj lokalną społeczność lub przyjaciół o akcji. Wtedy masz gwarancję, że na kotki zawsze będzie czekać jedzenie. Dla jednej osoby to może być zbyt duże wyzwanie. Posiłek może być ciepły. Na przykład gotowane mięso z ryżem, bez przypraw. Bardzo dobrze sprawdza się przede wszystkim sucha karma, ponieważ nie zamarza. Koniecznie dbaj o sprzątanie niezjedzonej karmy i porządek w miejscu dokarmiania.

 

# Zapewnienie wody

Zimą niestety woda szybko zamarza. Ciężko o dostęp do wody dla kotów. Natura nie pomoże im w mrozie. Warto regularnie napełniać im miski z ciepła wodą i zostawiać w strategicznych miejscach ich bytowania oraz w piwnicach.

 

# Budowa domków

Zbuduj dla nich proste domki. Mogą być ze styropianu, sklejki lub drewna( wówczas muszą być ocieplone styropianem). Można też kupić gotowe domki. Najlepiej umieścić je nieco wyżej, aby faktycznie tylko koty miały tam dostęp. W środku wyłóż je materiałem, który grzeje typu polar lub wełniane tkaniny.

 

# Nie oswajaj dzikich kotów

Dzikie koty często żyją tak od urodzenia. Ich otoczenie to natura, a towarzystwo to inne koty. Nie próbuj tego zmieniać. Nie zabieraj ich do domu. Nie oswajaj też ze sobą. Kiedy nauczysz je bycia przyjaznym dla ludzi, będą zbyt ufne. W sytuacji zagrożenia stworzonym przez innego człowieka,  nie uciekną. Po prostu ufnie podejdą, jak do ciebie. Tylko, że to może skończyć się dla nich tragicznie.
 

# Pomagaj zgubionym kotom

Zimą bądź jeszcze bardziej wyczulony na zgubione koty. Zabieraj je do schroniska lub poszukuj właściciela na własną rękę. Takie koty,  jakkolwiek oznakowane lub wyglądające na bardzo zadbane, zabieraj ze sobą do domu. Im akurat nie zaszkodzisz takim zachowaniem, a pomożesz.