Jak zadbać o bezpieczeństwo twoich plików?

Czasami potrzebujemy uniemożliwić osobom postronnym dostęp do naszych wybranych plików na laptopie lub komputerze. Oczywiście możemy wprowadzić hasło dostępu do całego laptopa, są też jeszcze inne możliwości. I o tym jest ten artykuł.

 

Zabezpieczenie hasłem wybranego folderu

W tym celu używamy specjalnych programów typu Directory Password Security lub Folder Lock. Są to proste i intuicyjne narzędzia, które umożliwią nam nałożenie haseł na wybrane pliki i foldery.

 

Zaszyfrowane archwium

Dany plik lub folder można też dodać do archiwum i zabezpieczyć je hasłem. Potrzebujemy do tego programu do kompresowania i rozpakowywania plików typu WinRar lub 7-Zip. Po zainstalowaniu programu, zaznaczamy wybrany plik / folder i klikamy prawym przyciskiem myszy. Wybieramy opcję danego programu i komendę “Dodaj do archiwum...”. W okienku, które nam się otworzy będziemy mogli wybrać format archwium( wybieramy Zip) oraz w sekcji szyfrowanie wymyślić hasło dostępu. Od teraz przy każdej próbie rozpakowania pliku będziemy musieli podać nasze hasło. Uchroni nas to przed dostępem niepowołanych osób. Z tej opcji warto również korzystać przy przesyłaniu cennych plików online. Jeśli wkradnie nam się jakiś złośliwy chochlik i przez pomyłkę wyślemy plik do nieodpowiedniej osoby - będziemy spokojni. Również tak łatwo nie dostaną się do niego hakerzy.

 

Przenośny dysk

Prywatne dane możemy też przechowywać na przenośnym dysku. W ten sposób inni użytkownicy naszego komputera nie natrafią na nasze dane. Dysk dodatkowo możemy zaszyfrować z pomocą odpowiedniego programu, na przykład VeraCrypt. Możemy też przechowywać go w specjalnej skrytce.