Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Niedługo święta, Sylwester, a potem ferie zimowe. To czas większej nieobecności w naszych domach. I idealny moment dla włamywaczy. Dlatego dowiedz się już teraz jak zabezpieczyć dom przed złodziejami.

 

# Bezpieczne okna

Według statystyk policyjnych 80% włamań dokonywana jest przez okna. Dlatego warto sprawdzić przed wyjazdem, czy na pewno wszystkie są szczelnie zamknięte. Warto zainwestować w grube szyby i antywłamaniowe okucia. Pamiętajmy o tym również w przypadku drzwi balkonowych lub tarasowych.

 

# Certyfikowany zamek

Im wyższa klasa zamku, tym większa skuteczność zabezpieczeń. Dobre zamki złodziej rozpozna od razu - powinny mieć widoczne trzy gwiazdki. Próba sforsowania ich powinna zająć na tyle dużo czasu, że ktoś na pewno zauważy tę podejrzaną sytuację. Ważna jest również solidność samych drzwi wejściowych. Inaczej nic nam nie dadzą świetne zamki - złodzieje po prostu wyważą drzwi. Jeśli często wyjeżdżamy, a nasz dom stoi na uboczu, zdecydowanie warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe i to te najwyższej klasy. Ich sforsowanie powinno zająć co najmniej pół godziny złodziejom.

Pamiętajmy również o bezpiecznych drzwiach wyjściowych do ogrodu. To najlepsza chrapka dla złodziei - sąsiedzi czy przechodnie nie zauważą jak ktoś próbuje sforsować w ogrodzie drzwi czy zamek. To samo tyczy się drzwi garażowych. Przed wyjazdem dokładnie sprawdźmy ich szczelne zamknięcie oraz jeśli możemy, zainwestujmy w ich dodatkowe zabezpieczenie.

 

# Systemy alarmowe i kamery

Na szczęście są coraz tańsze, a technika idzie do przodu. Ważne, abyśmy ich montaż zlecili fachowcom. Używajmy ich nie tylko podczas wyjazdów,ale również w nocy, gdy śpimy. Nasze drzwi i okna będą mieć czujniki ruchu. W przypadku niechcianych gości włączy się tak głośny alarm, że zarówno odstraszy włamywaczy, jak i postawi na nogi okolicę.

Ważne, abyśmy nie udostępniali nikomu kodu do systemu i nie trzymali go w żadnym widocznym miejscu.

Jeśli często nas nie ma w domu, warto również zainwestować w system kamer. Można rozmieścić je tak, aby były widoczne i odstraszały włamywaczy. Grozi to jednak opcją ich obejścia. Stąd dobrze też mieć dodatkowo kamery ukryte, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Najlepiej rozmieścić je nie tylko na zewnątrz, ale też wewnątrz domu. W środku można umieścić je naprzeciw drzwi wejściowych, garażowych, balkonowych, w gabinecie czy salonie.

 

# Timery

Jeśli nie posiadamy funkcji smartdomu, możemy zakupić niedrogie timery. Pozwolą nam one uruchamiać światło i telewizor tuż przed zmrokiem i sprawiać wrażenie przebywania w domu. Koniecznie również na czas wyjazdu zachowajmy włączone oświetlenie zewnętrzne. Nie ułatwiajmy włamywaczom dostępu do domu pod przykryciem ciemności nocy.

 

# Dobrzy sąsiadzi

Jeśli mamy zaufanych sąsiadów, warto poinformować ich o naszym wyjeździe. Poprosić o zwrócenie uwagi na kręcenie się niepowołanych, czy nowych osób przy naszym domie. Ważne też, aby ulotki nie leżały na naszej wycieraczce, czy nie wylatywały z zapchanej skrzynki pocztowej. To wyraźny sygnał dla złodziei, że domowników nie ma. Można, więc poprosić sąsiadów o ich regularne uprzątnięcie.

Nie chwalmy się również publicznie na naszych kontach społecznościowych o tym, że wyjechaliśmy na długo i pozdrawiamy z drugiego końca świata jeszcze przez dwa tygodnie. To również okazja dla złodziei.