Jak przygotować dziecko do samodzielnego chodzenia do szkoły?

Według przepisów regulujących zapis ruchu drogowego dziecko do lat 7 nie może samodzielnie korzystać z drogi. Może jednak chodzić do szkoły ze starszym rodzeństwem, pod warunkiem że mają oni ukończone 10 lat. Dziecko od lat 7 może samodzielnie korzystać z drogi, pod  warunkiem że jest na to psychicznie gotowe. To rodzice znają najlepiej swoje dzieci i wiedzą na ile są one rozgarnięte i odpowiedzialne.

Kiedyś jednak musi nadejść moment samodzielnych przechadzek, chociażby do szkoły. Jak przygotować do tego dziecko?

# Dostosuj wiek do drogi

Czasami droga do szkoły to tylko kilkaset metrów dalej, w bezpiecznej okolicy. Kiedy indziej jednak dziecko może mieć utrudnienia w postaci niebezpiecznych przejść na drugą stronę, które są zagrożeniem nawet dla dorosłych. Zamiast krótkiej przechadzki może czekać je długa wyprawa. Ulice nie zawsze muszą być dobrze oświetlone zimą. Na wsi często może brakować nam chodnika. Okolica również bywa bardziej i mniej przyjazna samotnym przechadzkom. Zastanów się jakie zagrożenia czyhają po drodze na twoje dziecko? Czy na pewno już jest w stanie im sprostać? Czy możesz wysyłać dzieci grupowo do szkoły - z rodzeństwem lub sąsiadami? Odpowiedz też sobie na ile to twój własny lęk o dziecko blokuje cię przed samodzielnym wypuszczeniem go do szkoły?

# Przygotuj dziecko do drogi

Odprowadzając dziecko do szkoły, wprowadź elementy edukacyjne. Zwracaj jego uwagę na mijane znaki drogowe, wytłumacz zasady przechodzenia przez jezdnię, wskazuj problematyczne miejsca. Nigdy nie dawaj mu złego przykładu - przechodź na zielonym świetle oraz w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Wybierz najłatwiejszą i najbezpieczniejszą trasę i poproś dziecko o chodzenie tylko nią. Pokazuj mu lub dopytuj go o charakterystyczne punkty po drodze, które pomogą mu łatwo odnaleźć się w terenie. Może mijacie też sympatycznych dorosłych - sprzedawczynię na stoisku z warzywami i owocami, staruszka przesiadującego w ogrodzie, mamę wychodzącą codziennie na spacer z małym dzieckiem? Warto nawiązać z nimi jakiś kontakt. W razie jakichkolwiek kłopotów dziecka po drodze, będzie mogło ono od razu poprosić o pomoc kogoś znajomego. Rozmawiaj też z dzieckiem o różnych potencjalnych sytuacjach. Możecie potraktować to jako zabawę, “Co by było gdyby…?”. W ten sposób sprawdzisz, czy dziecko jest gotowe samodzielnie radzić sobie z wyzwaniami. Pamiętaj, aby wyczulić też dziecko na wszelkie niecodzienne zachowania dorosłych względem niego. Nie może też udawać się nigdzie nawet z miłym nieznajomym lub przyjmować słodyczy od obcych osób.

Na początku możecie też umówić się, że połowę drogi pokonacie razem, a drugą połowę dziecko pokona samo. Możecie też razem przejść przez najbardziej niebezpieczny odcinek drogi, a ten spokojniejszy już pozwolić dziecku iść samemu.

# Odpowiednie wyposażenie dziecka

To przede wszystkim odblaski oraz telefon komórkowy. Umówcie się na sms lub telefon zaraz po przyjściu do domu lub szkoły. Z telefonem dziecko również poczuje się bezpieczniej - będzie mogło zadzwonić do ciebie w razie jakichkolwiek problemów. Ustaw mu na telefonie szybkie wybieranie numerów do najbliższych. I zachowaj spokój oraz wiarę w możliwości swojego dziecka! To również jest dla niego bardzo ważne. Jeśli będziesz wydzwaniać co pięć minut, nie pozwolisz dziecku uwierzyć w siebie oraz skupić się na drodze.

Jeśli chcesz się uspokoić, możesz też przy pierwszej samodzielnej wędrówce pociechy, obserwować je z ukrycia. W ten sposób dowiesz się, czy jest gotowe do drogi i jednocześnie nie przeszkodzisz mu w rozwijaniu swej samodzielności i wiary w siebie.