Jak przygotować dziecko do pozostania samemu w domu?

Przychodzi taki moment, kiedy musimy zostawić dziecko na parę godzin same w domu. Dzieci do dziesiątego roku życia zawsze powinny zostawać pod nadzorem starszych, jednak czasami jesteśmy zmuszeni i takie dzieci na chwilę zostawić same. Jak przygotować je, by były bezpieczne?

 

Najlepiej włączać dziecko w domowe życie codzienne już zawczasu. Pokazać mu jak działają urządzenia elektroniczne i wytłumaczyć jak mogą mu zaszkodzić. Uzmysłowić, że prąd nie służy do zabawy i może zagrażać życiu. Woda może zalać nam mieszkanie, a zapałki spalić dom. Ostre noże potrafią skaleczyć nawet dorosłych, dlatego dziecko musi jeszcze trochę podrosnąć, by móc z nich korzystać. Lekarstwa najlepiej dobrze schować. Jeśli dziecko jest na coś uczulone, warto również i to zabrać z zasięgu jego wzroku. Koniecznie też dobrze schowajmy wszelkie środki chemiczne. To my przed wyjściem musimy zabezpieczyć dom.

 

W widocznym miejscu powinniśmy zostawić kartkę z alarmowymi numerami i przećwiczyć z dzieckiem taką rozmowę. Musi ono również mieć łatwy kontakt telefoniczny z nami. Nawet jeśli jest to jakieś pilne spotkanie, czy wizyta u lekarza - musimy móc odebrać telefon od dziecka i sprawdzić czy wszystko z nim w porządku. Nie lekceważmy też jego alarmów.

 

Zabrońmy dziecku otwierania drzwi nieznajomym, jednak wytłumaczmy mu dlaczego. Gdyby ktokolwiek pytał je, czy jest samo, powinno odpowiadać że rodzice są w pobliżu.

Warto też sięgnąć po film lub bajkę opowiadającą o tym jak dziecko zostało samo w domu. w ten sposób najłatwiej nauczymy malca dobrych nawyków. Można też przećwiczyć z nim naszą nieobecność - powiedzieć dziecku, że wychodzimy, a tak naprawdę obserwować je z ukrycia. Niektóre dzieci od razu poradzą sobie doskonale, inne wymagają oswojenia się z sytuacją. Najważniejsze to być spokojnym i edukować dziecko od najmłodszych lat do tego jak ma się zachować w danej sytuacji. Dziecko, które wierzy we własne możliwości oraz nie jest od początku ze wszystkiego wyręczane, poradzi sobie dużo łatwiej z nową sytuacją.