Jak pomóc czworonożnym członkom rodziny przetrwać Sylwestra?

Głośne huki od wybuchów fajerwerków mogą niesłychanie przestraszyć psa, czy kota. Spowodowane jest to niezwykle wrażliwym słuchem tych zwierząt. Warto zadbać o ich komfort psychiczny przed północą. Dowiedz się jak pomóc swoim pupilom przetrwać Sylwestra.

 

Koty radzą sobie lepiej z hałasem. Uciekną pod łóżko, lub w inne zaciszne miejsce i będą czekać końca fajerwerkowego szaleństwa. Niektóre psy jednak bardzo trudno znoszą dźwięki huku. Mogą biegać po mieszkaniu, gryźć co popadnie, mimowolnie oddać mocz lub kał, ślinić się. Wpadają po prostu w panikę. Jeśli możesz wyjechać na ten czas z psem poza miasto - będzie to świetne rozwiązanie. Jednak nie da się wyjeżdżać, co roku.

 

Przede wszystkim należy przygotować zwierzęta odpowiednio w domu. Jeśli wychodzicie gdzieś, nie zostawiajcie ich w ciemnym i cichym pomieszczeniu. Wyobraźcie sobie jakiego wówczas szoku doznają zwierzęta o północy! Zostawcie włączone światła, telewizor lub głośną muzykę. Tak samo, jeśli chcecie spędzić tę noc w domu, niech będzie w nim głośno i jasno. To załagodzi sytuację głośnych wybuchów i rozbłyskujących świateł za oknami.

Nie ucz też pupila, że fajerwerki to realne zagrożenie. Kiedy przyjdzie do ciebie po pomoc, nie przesadzaj z pocieszaniem. Lepiej zajmij go ulubioną zabawką i skoncentruj jego uwagę na czymś innym. Pokaż mu, że jest bezpieczny.Po prostu bądź spokojny i zachowuj się naturalnie.  Nie pocieszaj go też słodyczami - w ten sposób nauczysz sprytne zwierzę wymuszać smakołyki poprzez strach. Nie wyciągaj też czworonoga na siłę z kryjówki. Skoro tam się schował, to znaczy że jest mu tam dobrze.

 

Oczywiście w skrajnych przypadkach paniki zwierzęcia możesz sięgnąć po inne środki. Możemy zorganizować od weterynarza środki uspokajające. Pamiętaj jednak, aby nie korzystać ze środków farmakologicznych bez konsultacji z lekarzem. W sklepach zoologicznych dostaniemy też feromony - naturalne środki uspokajające. Można również zakupić obrożę z feromonami. Działa ona uspokajająco, niczym psia mama, bez względu na wiek psa.

 

Najlepiej jeśli nie zostawisz psa lub kota samego w domu. Jeśli ty wychodzisz, poproś o opiekę przyjaciela lub kogoś z rodziny. Niech to będzie osoba, którą pupil już zna i czuje się z nią dobrze. To zdecydowanie ułatwi przetrwanie tej nocy. A przecież nie każdy człowiek lubi wychodzić i uczestniczyć w sylwestrowym szaleństwie.


 

Niech to będzie spokojna noc dla Waszych zwierząt i wyjątkowa zabawa dla Was!