Jak odpowiednio zadbać o psa zimą?

Nastała wreszcie mroźna zima, śnieg i ukochana pora roku dla psów typu Husky. Niestety dla wielu gatunków czworonogów zima to trudny okres. Dowiedz się, jak prawidłowo pomóc im przetrwać ten czas. Tak naprawdę nie jest to nic trudnego!

 

# Odpowiednia dieta

 

Zimą psy potrzebują bardziej kaloryczną dietę, z powodu spalania większej ilości kalorii. Kiedy psiak żyje na dworze warto podawać mu ciepłe posiłki. Suchą karmę można wcześniej podlać gorącą wodą. Wodę należy zmieniać kilka razy dziennie, szybko może zamarznąć lub też być zbyt wychłodzona.

 

# Odpowiednia długość sierści

 

Tak jak latem psy potrzebują krótszej sierści, tak zimą wręcz przeciwnie. Należy jednak odpowiednio o nią dbać, a wtedy spełni ona doskonale swoje funkcje izolacyjne. Regularne rozczesywanie i kąpiele pomogą w tym. Podczas mycia psa pamiętajmy o unikaniu przeciągów, odpowiednim wysuszeniu go i nie zabieraniu już pupila  na dłuższe spacery zaraz po kąpieli.

 

# Dodatkowe porady

 

Podczas zimowych spacerów zwracaj uwagę na reakcje twojego pupila. Jeśli zauważysz drżenie, próby zawrócenia do domu, czy zatrzymywanie się - to może być znak, że spacer trwa zbyt długo. Przy bardzo niskich temperaturach, czy dużej ilości śniegu, warto zaopatrzyć psy nieprzystosowane naturalnie do takich warunków w specjalne ubranka. Oferta na rynku jest już bogata, często też bardzo stylowa. Pamiętaj jednak, że ubranie nie ma wyglądać dobrze, a być wygodne dla twojego psa, w odpowiednim rozmiarze i  faktycznie grzejące. Po każdym spacerze należy też skrupulatnie opłukać psie łapy i osuszyć je. Sól sypana na chodnikach może je podrażniać, a śnieg zalegać w przestrzeniach między palcami. Jeśli mimo tego zauważysz podrażnienia, zakup specjalną maść lub wazeliną i przed każdym wyjściem smaruj psie łapki. W ostateczności można też zakupić buty dla psa na srogie zimy.


 

Pamiętaj, aby już jesienią zadbać o odpowiednio ocieploną budę dla psa podwórkowego oraz ciepłe legowisko. Przy bardzo dużych mrozach zaproś swojego czworonoga do domu. To najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.