Jak odnaleźć poczucie bezpieczeństwa?

Czasem gubimy nie tylko rzeczy. Poczucie bezpieczeństwa to coś, co nadal potrzebuje duża część społeczeństwa. Jak je odnaleźć?

 

Panuje powszechne przekonanie, że poczucie bezpieczeństwa przyjdzie wraz z czynnikami zewnętrznymi. Wraz ze stałą i dobrą pracą, związkiem, unormowaną sytuacją materialną, po odnalezieniu życiowej misji, czy wraz z lepszą wersją siebie. Nic bardziej mylnego! Dowodem na to są zarówno ludzie sukcesu jak i pary, które pomimo tego dalej odczuwają lęk. Czasem nawet jeszcze większy, bo przecież sukces może się skończyć, firma splajtować, a partner / partnerka odejść.

Jak zatem odnaleźć poczucie bezpieczeństwa? Trzeba zacząć szukać je w sobie.

Życie nieraz zaskoczy nas zmianami. Ludzie przychodzą i odchodzą. Pieniądze raz są, raz ich nie ma. Mimo tego jednak potrzebujemy ufać sobie, swoim możliwościom, swoim umiejętnościom oraz swej zdolności do stawiania czoła przeciwnościom. Potrzebujemy też czuć się częścią czegoś większego. Nie jesteś tylko samotną wysepką. Jesteśmy częścią ludzkości. Jesteśmy połączeni z naturą. Jesteśmy częścią Wszechświata. Kiedy targa tobą wielki niepokój wyjdź popatrzeć w gwiazdy lub poobserwować naturę. Zobacz jak zwierzęta, rośliny i żywioły radzą sobie ze wszystkim. Nie ma w nich lęku. Dostają wszystko, czego potrzebują lub też walczą o to. I ty również dostaniesz. Czasem po prostu potrzebujesz zrobić krok ku temu, kiedy indziej po prostu poczekać na zmianę, na nowy dzień.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa - zaprzyjaźnij się ze sobą. Pokochaj siebie. Poznaj siebie. Sprawdź co jest twoją mocną stroną. Zobacz jakie masz słabości i zacznij je akceptować lub pracować z nimi. Wyjdź naprzeciw swoim lękom. Zachowaj otwartość i elastyczność w życiu lub naucz się ich. Naucz się też podważać swoje myśli. Często nasze lęki są irracjonalne i osadzone w nieistniejącej przyszłości lub minionej przeszłości. Odpuść sobie przeszłość. Zachowaj tylko wnioski z trudów i dobre momenty. Przestań żyć przyszłością.

Zamiast tego spytaj siebie, co możesz zrobić dziś? Jak sobie pomóc? Jak przybliżyć do celu? Jak poprawić nastrój? Jak poczuć się dobrze ze sobą?

Nie bagatelizuj też swoich sukcesów. Jeśli kiedyś sobie już z czymś poradziłeś, teraz też dasz radę. Jeśli sytuacja jest nowa, potraktuj ją jak ciekawe wyzwanie. Zacznij szukać rozwiązań. Zaopatrz się w poczucie humoru i dystans do sytuacji. Zmobilizuj tyle sił, ile potrzebujesz, aby przejść przez to.

Kiedy następnym razem dopadnie cię atak lęku, skup się na swoim oddechu. Wyjdź gdzieś i zacznij obserwować życie. Nieważne, czy ruchliwe życie miejskie, czy spokój natury.

Poczuj się częścią życiowej energii i pozwól jej swobodnie przepływać przez ciebie. Zaufaj życiu. Możesz do tego stosować również afirmację:”Życie mnie wspiera, zawierzam procesowi życiu”.