Jak dobrze zabezpieczyć swoje dane na laptopie?

Ponoć na świecie co 53 sekundy ktoś gubi laptopa. Takie dane podaje firma analityczna Gartner. Istnieje też niebezpieczeństwo włamania się do naszego laptopa podczas chwilowej nieobecności w miejscu publicznym. Jak ustrzec się przed takimi zagrożeniami?


 

# Hasło to podstawa

 

Nawet jeśli jesteś święcie przekonany, że nie zgubisz laptopa - profilaktycznie załóż hasło dostępu do niego. Im trudniejsze tym lepsze. Ustaw też wygaszacz ekranu po dwóch, trzech minutach braku aktywności. Automatycznie kiedy ktoś będzie próbował dostać się do twojego sprzętu, wyskoczy mu niespodzianka w postaci prośby o hasło. Oczywiście zaangażowany haker poradzi sobie z tym. Jednak przeciętny złodziej niekoniecznie.

 

# Szyfrowanie dysku twardego

 

To jedna z najbezpieczniejszych i najpewniejszych metod - zaszyfrowanie danych przechowywanych na dysku. Możemy to zrobić z pomocą BitLockera dla systemu WIndows oraz FileVault dla Maca. Klucz szyfrowania danych należy schować w bezpiecznym miejscu i dobrze zapamiętać je.

 

# Szyfrowanie przenośnych nośników

 

Często nosimy ze sobą też przenośne nośniki pamięci typu pendrive lub dysk. One również mogą zgubić się lub zostać skradzione. Należy i je zaszyfrować. Pomoże w tym oprogramowanie BitLockerToGo

 

# Lokalizator laptopa

 

Można zainstalować systemy śledzące lokalizację laptopa. Są to specjalne aplikacje, które w momencie kradzieży umożliwią nam jego odnalezienie oraz zdalne usunięcie pewnych danych lub zablokowanie do nich dostępu.

 

Co jeszcze warto zrobić? Na pewno tradycyjna metoda podpisania laptopa adresem email lub numerem kontaktowym będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku zguby. Jeśli znalazca będzie fair, z pewnością skontaktuję się z nami. Jeśli nie chcemy upubliczniać naszych danych w tak oczywistym miejscu, możemy też podać je na wygaszaczu ekranu.

Dodatkowo zawsze lepiej być przezornym. Nasze projekty zawodowe, artystyczne, szkolne lepiej zapisywać w różnych miejscach. Możemy użyć pendrive, którego trzymamy bezpiecznie w domu, chmurę, wysłać je mailem. Dzięki temu możesz być pewien, że twój wysiłek nie pójdzie na marne.