Hygge - idealna taktyka na jesień

Hygge to duński sposób na odnajdywanie szczęścia w codzienności. Skandynawia nie rozpieszcza swoich mieszkańców słońcem, czy przyjaznym klimatem. Stąd Duńczycy wymyślili hygge. Dzięki temu dziś są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie.

Samo słowo hygge pochodzi od słowa hyggja, oznaczającego "odczuwać zadowolenie". To swoiste poczucie szczęścia, odnajdywane w danej chwili. To również poczucie wspólnoty z innymi i ze światem, jak i komfort bycia z samym sobą. To poczucie bezpieczeństwa i przytulnosć domowego ogniska. Nie jest to kolejny chwyt marketingowy dla konsumpcjonizmu, choć wielu opacznie rozumie hygge. To nie wystrój wnętrza twojego domu, luksusowe jedzenie, czy ładne świeczuszki. To twój własny, wewnętrzny błogostan spowodowany zadowoleniem z bycia tu i teraz. Z poczucia bycia kochanym, również przez samego siebie. Z poczucia bycia bezpiecznym. Z poczucia przynależności wspólnotowej.

Jesienią, kiedy słońca mamy coraz mniej, pogoda bywa przytłaczająca, a rodacy nieuśmiechnięci, warto poszukać swojego sposobu na hygge. To te chwile, kiedy po prostu czujemy się dobrze. Możemy siedzieć w ulubionym fotelu, słuchać kojącej muzyki, palić świeczki i czytać książkę lub pić gorące kakao. Możemy rozmawiać z przyjaciółmi, z kubkiem gorącej herbaty i kawałkiem domowego ciasta. Możemy oglądać filmy z ukochanym. W danej chwili nie liczy się nic więcej. 

Jak sprawić, aby było hygge?

Otocz się bliskimi ludźmi i zapomnij o sporach. Skup się na bieżącej chwili i miłym spędzaniu razem czasu. Zamiast urządzeń elektronicznych, po prostu róbcie razem rzeczy. 

Zaaranżuj swój dom tak, aby był jak najbardziej przytulny. Zadbaj również o ciepłe oświetlenie i komfortowe do siedzenia miejsca. Wypełnij przestrzeń pamiątkami i zdjęciami bliskich osób. Na czas gości wypełnij dom zapachem domowego ciasta, czy kolacji. 

Znajdź czynności, które sprawiają również przyjemność tylko tobie. Czytanie, słuchanie muzyki, spacerowanie, gotowanie, a może taniec, czy malowanie? Przypomnij sobie lub odkryj to i rób to z przyjemnością.

Zamiast narzekania, skup się na szukaniu rozwiązań lub docenieniu tego co już masz. Kiedy masz problemy, podziel się nimi z innymi. Taka rozmowa rozładowuje stres oraz daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Przecież wcale nie jesteś w tym sam!

Poszukuj prostoty. Szczęście to nie kolejne drogie przedmioty, a uśmiech bliskiej osoby, szum wiatru i promienie słońca. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki w każdej chwili. Dla Duńczyków hygge jest tak naturalne jak oddech. I my też możemy się tego nauczyć. To tylko kwestia naszego nastawienia.Jesień to doskonały czas na chwile tylko dla siebie oraz chwile spędzone z innymi.